Πέμπτη - 25 Απριλίου 2024

Το σούπερ γκολ και ο
''τρελός'' πανηγυρισμός
του 2017 (βίντεο)

Μια θέση στην ιστορία των ποδοσφαιρικών ηρώων κέρδισε πανάξια ο τερματοφύλακας Οσκαρίν Μασουλούκε.

Δεν ήταν τόσο η ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό του αγώνα της ομάδας του Μπαρόκε κόντρα στους Ορλάντο Πάιρατς για το πρωτάθλημα της Νότιας Αφρικής αλλά το γεγονός ότι σκόραρε με ανάποδο ψαλίδι σχεδόν από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής.

Το ρολόι έδειχνε το 95ο και τελευταίο λεπτό του αγώνα με την Μπαρόκα να είναι πίσω στο σκορ με 1-0. Ο Μασουλούκε κατέβηκε στην αντίπαλη περιοχή ελπίζοντας σε ό,τι καλύτερο. Όταν, όμως, ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε με γροθιές τη μπάλα προς τα όρια της μεγάλης περιοχής ο Μασουλούκε δεν το σκέφτηκε ούτε στιγμή και με ένα εντυπωσιακό ψαλιδάκι έστειλε τη μπάλα στο «γάμα» της αντίπαλης εστίας.

Δεν είναι όμως τόσο το γκολ, όσο ο απίστευτος πανηγυρισμός του Οσκαρίν που έμεινε στην ιστορία.

Το σχόλιο της ηλεκτρονικής εφημερίδας iselida.gr:

Η FIFA δυστυχώς δεν έδωσε το βραβείο Φέρεντς Πούσκας για το καλύτερο γκολ του 2017 στον Οσκαρίν, αλλά στον Ζιρού της Άρσεναλ για ένα γκολ με τακουνάκι.